פרוט והרחבה תהליך טיפולי

כל יעוץ או טיפול רגשי [פסיכותרפיה] מהווה למעשה תהליך של עבודה טיפולית משותפת למטופל ולמטפל.
כמו כל תהליך גם התהליך הטיפולי ניתן לחלוקה של התחלה, אמצע, וסוף.
מטפלים שונים נותנים הדגשים שונים לתוכן שלושת חלקי התהליך. כמו כן, אופי הטיפול כארוך טווח (מעל חצי שנה) או קצר מועד (עד 12 מפגשים) קובע גם את אופי התהליך הטיפולי. להלן עיקרי התהליך כפי שמיישם אותם ד"ר אלי אברהמי :
א. התחלה: היכרות, איתור בעיות, קביעת מטרות בטיפול רגשי ועיבוד חוזה עבודה טיפולית.

  1. היכרות. השלב הראשון מוקדש להיכרות בין המטופל, המטפל והגישה הטיפולית.
  2. זיהוי בעיות. בשלב זה מתמקד הטיפול באיתור הבעיות שבגללן פנה האדם למטפל. כאן המקום לזהות גם בעיות משנה או בעיות חבויות אך בסופו להסכים על בעיה  (או בעיות) שתהווה את הציר המרכזי בטיפול.  בדרך כלל מוקדשות לשלב זה ארבע פגישות (עד שתי פגישות בטיפול קצר-מועד)  שבסופן ייתן המטפל את הערכתו לבעיה או בעיות העיקריות והמלצתו לדרך הטיפול. לעיתים ממליץ ד"ר אלי אברהמי שהפונה יפנה לסוג טיפול אחר, לפסיכיאטר, או לטיפול מסוג שהוא אינו אמון עליו, אך נראה מתאים למטופל.
  3. חוזה טיפולי. באם מוסכם על המטפל והמטופל להמשיך יחד בתהליך, יעשה "חוזה טיפולי" שיכלול: מטרות, קריטריונים להשגת מטרות אלו, משך צפוי לתהליך, והתנהגות במשך הטיפול (למשל הופעה בזמן, משך המפגשים, תשלום, מחויבות לטיפול, עשיית שעורי בית ועוד).
הערה: אנשים רבים אינם אוהבים את המונח "חוזה טיפולי" בגלל המלה "חוזה", מאחר והדבר מתקשר אצלם עם עורכי-דין, מסחר, בתי משפט ועוד. "חוזה" כאן הוא במשמעות של מסגרת ברורה לעבודה טיפולית שבה יש מקום לציפיות הפונה ולמחויבות נותן השירות ומקבל השרות. "החוזה" מבטיח לפונה שהטיפול יהיה יעיל יותר, לא ימשך לנצח, וההתקדמות או השיפור יושגו בתוך שמירה על משאבים (כספיים ונפשיים) של הפונה. "החוזה" כאן מבטיח כיוון התקדמות טיפולית ושליטה של הפונה על כיוון זה.
ב. אמצע: עיקר התהליך שבו עובדים על השגת המטרות שהוסכמו. התהליך הוא החלק העיקרי בפסיכותרפיה הן במהות והן במשך הזמן שמוקדש לו. כאן באים לידי ביטוי לא רק הגישה הטיפולית אלא גם הכלים בהם משתמש המטפל. ארגז כלים זה יכיל כלים ספציפיים לגישה הטיפולית או כלים היכולים לשמש ביותר מגישה אחת.
למשל, "הכסא הריק" הוא כלי [תרגיל] מתחום הפסיכודרמה. בתרגיל זה, המטופל מתיישב על כסא ריק בתור דמות אחרת [לא בתור עצמו], ומתבקש לדבר ולפעול בתור הדמות. למעשה, המטופל מתבקש לראות את העולם בעיניו של האחר. ניתן להשתמש בתרגיל זה בטיפול רגשי בכל הגישות. במקרה זה נקודת המוצא של המטפל תשפיע על הדרך בה משתמשים בכלי זה, שמטרתו אפשרות לראות את העולם [אירוע, עשייה, טראומה וכו'] מזווית שונה.
ג. סיום הטיפול: סיום תהליך הפסיכותרפיה הוא בעל חשיבות עליונה. בשלב הסיכום ראוי לעבור ולסקור את התהליך, לציין מה הושג, מה השתנה ומה יש לעשות בעתיד [לא בטיפול זה]. יש לוודא שהטיפול הפסיכולוגי \ טיפול רגשי אכן מסתיים ולא נשאר כעניין-לא-סגור והעיקר, שסיום התהליך נחווה על יד המטופל כ-"פרידה טובה" [הפוך מתחושת נטישה] וכמקור עוצמה לעתיד.


 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing