גישות בטיפול רגשי

דף זה מתייחס לטיפול רגשי  - פסיכותרפיה שיש המכנים אותו גם "טיפול פסיכולוגי" או "יעוץ פסיכולוגי". ככלל, "גישה טיפולית" מבוססת על הבנה תיאורטית על התפתחות האדם מבחינה פסיכולוגית, על הגורמים העיקריים שמשפיעים על התפתחות זו ועל הדרכים המעשיות לטיפול הנובעות מהבנה זו.
למשל, לפי גישת "יחסי אובייקט" [ענף בגישה הפסיכודינמית] יש חשיבות רבה ליחסי תינוק-אימא בשלבי הילדות הראשונים. וכך כל בעיה שתוצג על ידי המטופל תיבחן על פי יחסי "אובייקט" [למשל,אימא-ילד] של המטופל והמטרות הטיפוליות   יקבעו בהתאם. בכל אחת מהגישות המוזכרות כאן, ניתן ליישם אחת או יותר מהשיטות הטיפוליות, ראה שיטות העזרה בהתערבות הטיפולית.

ראוי לזכור כי קיימים שלושה "רכיבים" המשפיעים על חיינו והם: רגשות, מחשבות, והתנהגות (עשייה). לשלושת הרכיבים השפעה הדדית אחד על השני והם נמצאים ב-"רב-שיח" מתמיד ביניהם.

יחד עם זאת, המשקל היחסי של שלושת "הרכיבים" שונה, כפי שניתן לראות בציור. כלומר, לחלק הרגשי משקל גדול הרבה יותר מהחלק הרציונאלי, בכל הקשור להתנהגות האדם.
לכל גישה טיפולית יש דגש שונה על אחד או יותר משלושת הרכיבים. כאן מוצג המצב המצוי ברוב המקרים שבו החלק הרגשי דומיננטי.
בסקירה זו חמש גישות. שלוש הראשונות הן המקובלות והנפוצות ביותר כיום:
הגישה הקוגניטיבית  – טיפול קוגניטיבי, טיפול  CBT ו\או RET
הגישה הפסיכודינמית  – טיפול רגשי פסיכודינמי
הגישה ההומניסטית  – פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית
ביו פידבק , היא גישה העומדת בפני עצמה אך יכולה לשמש כגישה משלימה לטיפול הקוגניטיבי, ולעיתים גם כטכניקה משלימה בטיפול פסיכודינמי והומניסטי.
היבט הפסיכולוגיה האבולוציונית והפסיכולוגיה הסביבתית.
 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing