פסיכותרפיה בהבעה ויצירה [טיפול ביצירה והבעה]

התחום של טיפול רגשי בעזרת האומנויות השונות - או בהכללה: "תרפיה באמצעות יצירה והבעה" - הוא תחום מתפתח בארץ ובעולם. זהו טיפול פסיכולוגי הנעשה על ידי מטפלים שהתמחו בתהליך טיפולי המשתמש בכלים מתחום האומנויות השונות: טיפול באומנות [ציור, פלסטלינה וכו'], פיסול, תרפיה בריקוד - תנועה, דרמה-תרפיה, פסיכודרמה, טיפול בשירה, במוזיקה, ועוד.

לעבודה בכלים של הבעה ויצירה כמה מטרות ויתרונות: 

  1. לעצם העיסוק באומנות יש אפקט "מרפא". 
  2. השימוש בכלים מתחום האומנויות השונות מאפשר תקשורת טובה יותר בין המטופל לבין נותן השרות. מכאן גם שיפור בתקשורת הבין אישית של המטופל.
  3. הכלים של הטיפול ביצירה והבעה הם השלכתים בעיקרם ומאפשרים גישה קלה יותר אל עולמו הפנימי של המטופל. 
  4. השימוש בטיפול ביצירה והבעה השונות מאפשר לנותן השרות ממד הסתכלות נוסף  לשם הערכת מצב המטופל גם כאשר המטופל מתקשה בתקשורת מילולית. 
  5. השימוש בכלים מתחום האומנויות השונות כטיפול רגשי מאפשר תקשורת שאינה מבוססת על המילה הנאמרת (מילולי) בלבד, בצורה שאינה מאיימת על המטופל לטיפול ואינה "שוברת" הגנות שהן הכרחיות לתפקוד נפשי בריא. 
  6. השימוש בכלים מתחום האומנויות השונות בפסיכותרפיה מאפשר תקשורת בממדים החוויתי והרוחני של המטופל לטיפול ועובדה זו לכשעצמה כבר מהווה הקלה והעצמה עבור המטופל.
חשוב לציין שהפעילות היצירתית נעשית ללא שיפוטיות וללא קריטריונים ל"הצלחה" המלווים את האומנים המקצועיים. אין המטופל חייב להיות בעל רקע כל שהוא באיזה מתחומי האומנות שהוזכרו, אלא בעל נכונות להתנסות ולחוות.
התרפיות באומנויות השונות כוללות כלים בעזרתם ניתן לעזור למטופל לספר את סיפורו תוך עקיפת המכשולים הקיימים בדרך כלל בתהליך טיפולי מילולי.
תרפיה ביצירה והבעה מתאימה לאנשים שיש להם קושי בהבעה מילולית, כמו גם לאנשים בעלי יכולת הבעה מילולית המתקשים להביע את רגשותיהם.
 
כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing